Актрисата Тилда Суинтън е благодарна за ролята си във филма на Педро Алмодовар „Съседната стая“, предаде Асошиейтед прес. Според нея идеята е, че хората, когато са неизличимо болни, трябва да имат възможността и избора да умрат при собствени условия и това не е престъпление.
Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от висшето училище.
„Бук-вар с различ-ни по-у-че-ния… искам да уча като някогашните деца“ - това бяха първите думи, които зачете от корицата на „Рибния буквар“ легендата на френската музика с български корен Силви Вартан, минути след като беше удостоена с почетното звание.
Церемонията по връчването на традиционните символни знаци се състоя в българското посолство в Париж, където висшето училище подреди изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината на уникалната енциклопедия на Петър Берон.
„Радостна съм да Ви посрещна в посолството на България в столицата на Франция да отпразнуваме исторически събития заедно“, каза в
Започна Международният пленер по живопис на тема "Перник - дух и колорит".
За поредна година той се провежда в базата за отдих и почивка край язовир Слаковци, съобщиха от Художествената галерия (ХГ) в Перник.
В проявата, която е 27-ма по ред, участват десет художници от Турция, Сърбия и България.
Организатори на събитието са Община Перник, ХГ - Перник и Представителството на Съюза на българските художници в миньорския град.
Предстои произведенията на художниците да бъдат показани в съвместна изложба в галерия "При кмета" към Община Перник.
В рамките на пленера участниците ще се запознаят с историята, културата и забележителностите на района.
Проявата е посветена на празника на Перник - 19 октомври, и е част от културния календар на града.
Концертно изпълнение на операта „Бохеми“ от Джакомо Пучини е част от програмата на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“. То ще бъде представено тази вечер в Художествена галерия „Илия Бешков“, съобщават от Плевенска филхармония.
Изпълнението под диригентската палка на маестро Григор Паликаров е на Пловдивската опера.
Солисти са Михаил Михайлов (Рудолф), Валери Труманов (Марсел), Алпер Юнлютюрк (Шонар), Божидар Божкилов (Колин), Пламена Гиргинова (Мими), Димитрина Кечеджиева (Мюзета). Режисьор е Нина Найденова.
В настоящото издание на Лауреатски дни "Катя Попова" участват над 600 изпълнители, от които 60 са лауреати от престижни конкурси от Европа и цял свят. В период от 18 дни в Плевен ще се състоят 13 музикални събития.
Музикалният фестивал ще продължи до 25 октомври. Т
Музеят "Пикасо" в Париж открива във вторник изложба, посветена на ранните години от творчеството на американския майстор Джаксън Полък (1912–1956), белязани от влиянието на Пабло Пикасо и стенописите от мексиканската школа, съобщи АФП.
Това е първата изложба във Франция от 2008 г. на американския представител на абстрактния експресионизъм и триумфа на американското изкуство преди началото на Втората световна война. Експозицията включва сто творби, сред които и такива, собственост на Музея за съвременно изкуство в Ню Йорк, каза Джоан Снреш, кураторка на изложбата "Джаксън Полък: ранните години (1934-1947) ".
"Пикасо означава много за Полък и за цяло поколение художници. Те никога не са се срещали, но големият брат на Джаксън Полък – Чарлз (също художник - бел.ред.) му изпращал списания с репродукции на творби на Пикасо. Той бил първият посредник между съврем
Стивън Ачикор представя новия си албум Next Level, съобщават от екипа на българско-нигерийския певец. По думите им албумът е вдъхновен от съвременните афро-ритми на Нигерия.
Артистът разказва, Next Level е роден в жегата на Лагос, Нигерия, където е прекарал известно време заедно с продуцента на албума – Vibezkilla, и с текстописеца – Philsong, връщайки се към музикалните си корени. „Исках да създам песни, които пренасят слушателите директно в сърцето на Нигерия, да усетят енергията на тази земя", казва Ачикор.
Заедно с албума, излиза и видеоклип – към песента Feelings.
Стивън Ачикор е музикант, творящ в България, с корени от Нигерия. Първите стъпки на българската сцена прави през 2015 г. в Х Factor, където стига до финалите. Неговата музика е вдъхновена от култураjd
„Има много страни по света, в които не е престъпление да се помага на неизличимо болен човек да организира собственото си умиране“, каза Суинтън в интервю за Асошиейтед прес.
„Чувствах се наистина благословена от тази възможност. Толкова много от нас са били в ситуацията, в която се намира героинята на Джулиан Мур, когато от нея се иска да бъде свидетел на умиращ човек. Да бъдеш в позиция на свидетел е нещо, което съм преживяла много пъти в живота си, когато съм била съвсем млада“, допълни Суинтън.
„През 2020 година имах удоволствието да участвам в късометражния филм на Алмодовар „Човешкият глас“ (La voz humana). Заснехме го по време на пандемията КОВИД-19 за девет дни. Супер, супер бързо. И си помислих, че Педро работи много бързо, защото беше късометражен филм и защото беше в разгара на КОВИД. Но, не. Това е начинът, по който Педро работи“, добави актрисата пред Асошиейтед прес.
Действието на „Съседната стая“ се развива в Ню Йорк, а Суинтън е в ролята на Марта - неизлечимо болна жена, която решава да сложи край на живота си по свой собствен избор. След като се среща отново с приятелката си Ингрид, изиграна от Джулиан Мур, Марта я убеждава да остане и да прави компания, преди да осъществи решението си.
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев (1924-2007) бе открита тази вечер в художествена галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
Ние правим най-различни изследвания и проекти живота и творчеството на Дечко Узунов. Тази година един от проектите е за един от неговите студенти - Георги Баев, каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия.
Тя отбеляза, че тази година се навършват сто години от рождението на Баев.
„Надявах се да се направи голяма ретроспекция“, посочи тя.
И тъй като до този момент никой не е поискал картините на Баев, които са притежание на СГХГ, екипът на галерията е решил да ги подреди в своя експозиция.
По думите на Филева, макар и малка, изложбата почита художника.
Аделина Филева отбеляза, че творбите, к
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол.
Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата на българската природа. Тя беше открита тази вечер в артгалерия „Стойчев“, където ще остане до 5 октомври.
Всяка тишина си има собствен звук, каза за изложбата си Стефан Качаков.
Освен с четката, той обича да твори също с перото и избра да се обърне към гостите на изложбата си с римувано слово: „Тишината предпочитам в нашия забързан век, че всеки някъде се е затичал, забравяйки че е човек…Не съм отшелник, нито пък аскет, ни враг на хубавите песни, но искам от картините ми да струи като във Шекспиров сонет, хармония и живописен ред.“
Зад тази изложба стои много труд, много търпение, коментира Стефан Качаков. „Надявам се, че и най-непро
Репродукция на известната творба "Момиче с балон" на британския стрйт художник Банкси достигна над 100 000 долара на търг в Лос Анджелис, САЩ, предаде Прес асосиейшън/ДПА.
Оригиналният принт на емблематичния стенопис беше продаден за 104 000 долара - двойно повече от очакваната цена.
Артикулите от колекцията на дългогодишния агент на известния художник и фотограф Стив Лазаридис бяха предложени за продан от "Джулиънс окшънс".
Прочутата оригинална картина на Банкси "Фигура с качулка" беше продадена за 78 000 долара.
Оригинален ръчно изрязан шаблон на името на Банкси достигна 58 000 долара.
Серия от скици на загадъчния художник върху гривна с концептуален дизайн за шаблона му "Плъх папарак" бяха продадени за 52 000 долара.
На търга бяха предложени и оригинални маратонки "Пума", носени от стрийт артиста от Бристол, както и оригинални п
Природонаучният музей в Пловдив показва новата визия и обновяването на видео стената в зала „Динозаври“, съобщиха от музейната институция.
От 20 до 24 ноември в Регионалния природонаучен музей – Пловдив (РПНМ -Пловдив) ще се проведе „Седмица на динозаврите“ с образователни и творчески инициативи за деца, посветени на динозаврите, по повод обновяването на видео стената в зала „Динозаври“. Интерактивната дигитална картина, която „съживява“ експозицията с аниматроник динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда, е допълнена с птеродактил и е надградена с още по-динамична визия. През „Седмицата на динозаврите“, в рамките на пет дни, малките и големи посетители на музея ще имат възможност да подреждат тематични пъзели, да рисуват, оцветяват, играят, както и да попълват работни листове съ
Банско постави финал на 27-ото издание на джаз фестивала в града с изпълнение на Алюн Уейд и млади таланти от джаз академията на фестивала. Последната, осма фестивална вечер, събра огромно множество публика на централния площад „Никола Вапцаров“, а концерти имаха индонезийците от „Вертигонг“, които пяха и на български език, и американският тромпетист, джаз композитор, продуцент и вокалист Тио Крокър.
В двадесет и седмото издание на „Банско джаз фестивал“ участваха 135 изпълнители от 18 държави, в общо 23 концерта. Двадесет и един дневни концерта с 45 участници от три държави също бяха част от програмата на фестивала.
Фестивала официално закри кметът на Банско Стойчо Баненски, който благодари на всички ангажирани в провеждането на музикалния форум – служители на Общината, доброволци, местните хора и специално на Асоциа